خانه / اخبار آژانسهاي املاك / وام ۳۰۰ میلیون تومانی برای خرید مسکن
فروش آپارتمان مسکونی
خرید آپارتمان مسکونی

وام ۳۰۰ میلیون تومانی برای خرید مسکن

طرحی پیشنهاد شده که در آن طرح واحدهای مسکونی در متراژهای کوچک، در نقاط مختلف شهرها احداث شود و متقاضیان مسکن این واحدها را به صورت درصدی خرید و درصدی اجاره تملک کنند. همچنین پیشنهاد وام ۳۰۰ میلیون تومانی نیز ارائه شده است.

پس از افزایش قیمت چشمگیر واحدهای مسکونی، معاملات مسکن وارد فاز رکودی شده است. کمیسیون عمران مجلس پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن به ۳۰۰ میلیون تومان در تهران و ۱۵۰ میلیون تومان در شهرستان‌ها را مطرح کرده و انتظار می‌رود با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، معاملات مجدداً رونق گیرد.

با توجه به افزایش قیمت مسکن و کاهش ارزش پول ملی، افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن منطقی بوده و این افزایش سقف تسهیلات، به افزایش توان خرید متقاضیان مسکن، رونق چرخه تولید مسکن و ایجاد اشتغال کمک خواهد کرد.

گرچه ممکن است افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به افزایش قیمت مسکن منجر شود اما با توجه به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و رشد بهای تمام‌شده، افزایش قیمت مسکن اجتناب‌ناپذیر خواهد بود؛ چراکه در صورت عدم افزایش قیمت مسکن متناسب با تورم سایر کالاها، تولید برای سازندگان صرفه اقتصادی نداشته و عرضه مسکن کاهش خواهد یافت.

کارشناس صنعت مسکن تأکید کرد: طبیعتاً کاهش عرضه، خود منجر به افزایش قیمت مسکن خواهد شد؛ بنابراین باید قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم و با شیب ملایمی افزایش یابد تا تعادل عرضه و تقاضا برقرار شود.

این فعال بازار مسکن در رابطه با راهکارهای ایجاد رونق در بازار مسکن گفت: به‌هرحال باید تدبیری هم برای اقشار متوسط اندیشید تا بتوانند مسکنی مناسب برای سکونت و متناسب با سطح پس‌انداز خود خریداری کنند.

برای این منظور، پیشنهادشده تا شورای عالی مسکن و شهرداری با همکاری شهرداری‌ها و کمیسیون عمران مجلس، طرحی اجرا کنند که در آن طرح واحدهای مسکونی در متراژهای کوچک، در نقاط مختلف شهرها احداث شود و متقاضیان مسکن این واحدها را به‌صورت درصدی خرید و درصدی اجاره تملک کنند.

این طرح بسیاری از معایب مسکن مهر ازجمله استقرار در نقاطی که امکانات شهری ندارد را نداشته و خریداران هم می‌توانند به فراخور پس‌انداز خود، بخشی از واحد مسکونی را خریداری کرده و اجاره بخش دیگر را بپردازند و ضمناً با مشکلاتی همچون افزایش هرساله اجاره‌بها روبرو نباشند.

علاوه بر این می‌بایست برخی امکانات مانند پارکینگ را از طرح مذکور حذف کرد تا بهای تمام‌شده ساخت کاهش یابد. همچنین خریداران مسکن در این طرح می‌توانند به‌تدریج وجه لازم برای خرید کل واحد مسکونی را تأمین کنند.

این طرح علاوه بر آنکه به اقشار کم‌درآمد در خانه‌دار شدن کمک خواهد کرد، اشتغال‌زا بوده و همچنین انبوه‌سازان با مشارکت در چنین طرحی می‌توانند هم از سود فروش بخشی از املاک منتفع شوند و هم با دریافت اجاره‌بهای بخشی از املاک واگذارشده، به درآمدی مستمر دست یابند.

این طرح در برخی کشورها نیز اجراشده و تجربه موفقیت‌آمیزی بوده و با حمایت و جدیت بیشتر ارگان‌های ذی‌ربط، شاهد به سرانجام رسیدن این طرح بودhttp://WWW.MELKPARDAZ.COM

درباره ی اپراتور٢

همچنین ببینید

فروش آپارتمان مسکونی

تاثیر قیمت ملک بر صندوق یکم مسکن

صندوق یکم مسکن، در سال ۱۳۹۴ و با هدف ارائه تسهیلات برای خانه‌اولی‌ها تاسیس شد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *