خانه / اخبار آژانسهاي املاك / وام ساخت طبق متد آمریکا،چین و فرانسه
فروش آپارتمان مسکونی
خرید آپارتمان مسکونی

وام ساخت طبق متد آمریکا،چین و فرانسه

وام ساخت مسکن در آمریکا برای هر دو نوع ساخت مسکن شخصی و انبوه‌سازی اعطا می‌شود. درخواست‌کننده وام ساخت برای حالت شخصی‌سازی باید تمامی نقشه‌ها و برنامه پیشبرد پروژه را به بانک ارائه کند و در صورتی که ارزیابان بانک ارزش اقتصادی پروژه را تایید کنند و درخواست‌کننده سابقه بدحسابی نداشته باشد، قرارداد منعقد می‌شود. تملک زمین پیش از عقد قرارداد الزامی نیست، اما در صورتی که خرید زمین انجام شده باشد، احتمال موافقت بانک با پرداخت وام افزایش می‌یابد. وام ساخت مسکن از دو وام جداگانه تشکیل شده: وام نخست کوتاه‌مدت (یک سال یا کمی بیشتر) است که برای ساخت پرداخت می‌شود.

پس از ساخت مسکن و صدور اجازه سکونت، همان وام به وام مسکن تبدیل می‌شود یا وام مسکن جداگانه‌ای برای بازپرداخت وام قبلی داده می‌شود. نرخ سود این دو وام متفاوت است و عموما وام ساخت نرخ بهره ثابت ندارد، بنابراین اشخاص ترجیح می‌دهند هرچه سریع‌تر وام ساخت را به وام مسکن تبدیل کنند و همین موضوع سرعت ساخت‌و‌ساز را زیاد می‌کند. نرخ بهره وام ساخت تابع قانونروز است و با افزایش یا کاهش نرخ بهره تغییر می‌کند و نرخ بهره وام مسکن معمولا کمتر است.

در این حالت افراد برای دریافت وام مسکن باید حدود ۲۰ تا ۲۵‌درصد کل مبلغ وام را سپرده‌گذاری کنند. پرداخت مبلغ وام در چند مرحله و طبق توافق بانک با درخواست‌کننده انجام می‌شود. معمولا ۱۰‌درصد مبلغ در ابتدای عقد قرارداد (قبل از خرید زمین)، ۱۰‌درصد در زمان پی‌ریزی و مابقی در ۲ تا ۳ مرحله براساس روند پیشرفت پروژه پرداخت می‌شود.

در آمریکا برای پرداخت وام ساخت مسکن به شرکت‌های انبوه‌ساز حالت متفاوتی اعمال می‌شود. هنگامی که شرکتی برای یک پروژه ساخت مسکن از بانک تقاضای وام می‌کند، سودآوری پروژه و سوابق اجرایی شرکت به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد. نرخ بهره با توجه به مبلغ کل پروژه، زمان تخمینی بهره‌برداری، سود مورد انتظار و شرایط اقتصادی منطقه‌ای که ساخت‌و‌ساز در آن صورت می‌گیرد تعیین می‌شود. شرکت‌های ساخت‌و‌ساز اغلب ناگزیرند ۲۰ تا ۳۰‌درصد مبلغ پروژه را در اختیار بانک قرار دهند.

پرداخت مبلغ وام از سوی بانک طبق توافق و در چند مرحله صورت می‌گیرد. در پایان پس از عرضه تجاری پروژه یا در زمانی که بانک با توافق شرکت ساخت‌و‌ساز تعیین کرده است، بازپرداخت مبلغ وام آغاز می‌شود یا قرارداد وام دیگری برای بازپرداخت وام ساخت منعقد می‌شود. تا ۸۰‌درصد هزینه ساخت، وام داده می‌شود که البته میزان تسهیلات بستگی به نتایج اعتبارسنجی مشتری (سازنده) دارد. در کشور چین در شهرهای حلقه ۱ و ۲ (که بیشترین جمعیت در آنها وجود دارد و بیشترین درآمدزایی و توسعه اقتصادی در آنها اتفاق می‌افتد) افزایش تقاضا موجب رونق ساخت‌و‌ساز شده است. بانک‌ها در سال‌های اخیر تا ۸۰‌درصد از هزینه کل پروژه ساخت را به‌عنوان وام در اختیار سازندگان قرار می‌دهند.

اما برای دریافت این وام سازندگان باید تمکن بازپرداخت و سودآوری پروژه را به بانک اثبات کنند. شرکت‌های واسطی در این زمینه فعالیت می‌کنند که با اخذ تاییدیه‌های لازم و ارائه بیمه‌نامه بازپرداخت وام، فرآیند دریافت وام از بانک را مدیریت می‌کنند. به این ترتیب ریسک بازپرداخت برای بانک کاهش می‌یابد و بوروکراسی به حداقل می‌رسد. مراحل مختلف اعطای وام ساخت مسکن ازطریق سه گروه نهاد جداگانه صورت می‌گیرد که هریک به طور جداگانه با درخواست‌کننده مرتبط می‌شوندhttp://www.melkpardaz.com

درباره ی اپراتور٢

همچنین ببینید

فروش آپارتمان مسکونی

تاثیر قیمت ملک بر صندوق یکم مسکن

صندوق یکم مسکن، در سال ۱۳۹۴ و با هدف ارائه تسهیلات برای خانه‌اولی‌ها تاسیس شد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *