خانه / اخبار آژانسهاي املاك / احتمال رونق ساخت و ساز در سال ۹۷
فروش آپارتمان مسکونی
خرید آپارتمان مسکونی

احتمال رونق ساخت و ساز در سال ۹۷

مطابق پیش بینی های کارشناسی و نشانه هایی که در ماه های اخیر از فعالیت سرمایه گذاران ساختمانی بروز کرده، رونق ساخت و ساز در سال ۹۷ را شاهد خواهیم بود.

بازار مسکن سال ۹۷ تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که مجموعه این عوامل موجب شده است همزمان با افزایش ناگهانی قیمت ها در بازار ملک،حجم معاملات خرید و فروش در بازار مسکن نیز دستخوش تغییر و تحول شود.

علی رغم اینکه پیش بینی ها برای بازار مسکن در سال ۹۷ حاکی از روند رو به رشد شاخص های مختلف بخش مسکن از جمله حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان های مسکونی، قیمت و سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز است اما میزان رشد هر کدام از این متغیرها تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که هر کدام از این عوامل به نوبه خود جهت بازار مسکن در سال جاری را تحت تاثیر قرار می دهند.

متغیرهای اقتصاد کلان همچون تورم عمومی، نرخ سود بانکی، رشد تولید ناخالص داخلی و قدرت خرید متقاضیان از مهمترین عوامل اثرگذار بر مسیر بازار مسکن در سال جاری می باشد. در این میان نوسانات و تحولات سایر بازارهای اقتصادی نقش مهمی در تحولات این بخش ایفا می کند.

با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در سال گذشته، بخشی از نقدینگی ها و تقاضای سرمایه ای به سمت بازار مسکن حرکت کرد. با این حال مطابق پیش بینی ها و روند فعلی بازار مسکن، به نظر می رسد بازار ساخت و ساز در سال جاری به وضعیت رونق برسد بنابراین رفتار سازندگان مسکن در این مسیر بسیار اثر بخش و مهم خواهد بود.

نوسانات نرخ ارز در اواخر سال گذشته و ماه آغازین امسال، منجر به افت حجم معاملات مسکن شد و روند رونق در بازار را تضعیف کرد.

در نتیجه در صورتی که دولت موفق به اجرای سیاست های موثر در راستای کنترل نرخ ارز شود و ثبات و آرامش به این بازار برگردد به طور قطع حجم معاملات مسکن و سطح تقاضا نیز به مرور افزایش می یابد و می توان امیدوار بود که رونق به مسیر سابق بازگردد.

درباره ی اپراتور٢

همچنین ببینید

فروش آپارتمان مسکونی

کاهش ۲۸ درصد معاملات مسکن

در مرداد ماه سال جاری ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره خرید و فروش مسکن با متوسط قیمت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *