خانه / اخبار آژانسهاي املاك / تاثیر سن ساخت در قیمت و حجم معاملات مسکن
فروش آپارتمان مسکونی
خرید آپارتمان مسکونی

تاثیر سن ساخت در قیمت و حجم معاملات مسکن

خریداران مسکن به منظور دور زدن تورم ملکی در ماه‌های اخیر راهی را انتخاب کردند که توسط آن کمترین میزان تاثیر پذیری ازتورم قیمت مسکن را تجربه کنند و آن، جایگزین کردن آپارتمان‌های قدیمی‌ساز به جای واحدهای مسکونی نوساز در معاملات بوده است.

سهم آپارتمان‌های قدیمی‌ساز از کل معاملات ماهانه مسکن براساس عمر بنا در مقایسه با اوایل دوره پیش ‌رونق بازار معاملات ملکی دو  برابر شده است. در حالی که سهم این گروه از آپارتمان‌ها با سن ساخت ۱۶ تا ۲۰ سال در نیمه سال ۹۵ و همزمان با اوایل پیش‌رونق معاملات حدود ۸ درصد از کل معاملات بوده است، این سهم اکنون به ۱۶ درصد افزایش یافته و به این ترتیب اقبال به تملک آپارتمان‌های قدیمی‌ساز در بازار دو  برابر شده است.

افزون بر سهم این گروه از آپارتمان‌ها، حجم فروش ماهانه آنها نیز در معاملات مسکن با رشد پلکانی و مستمر در حدود دو سال اخیر روبه‌رو شده و به این ترتیب روند رشد خرید و فروش آپارتمان‌های ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت در بازار کنونی بالا رفته است.

اگرچه تورم مسکن در تمام گروه‌های سنی وجود داشته است، اما آپارتمان‌های نوساز همواره به‌عنوان کانون افزایش قیمت شناخته می‌شوند و نوسان در سایر گروه‌های سنی ابنیه کم‌دامنه‌تر است. از این رو مسیر خرید واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت در ماه‌های اخیر پرترافیک شده و عده زیادی از متقاضیان مسکن متمایل به خرید مسکن در این گروه سنی می باشند.

در مقابل کاهش سهم فروش آپارتمان‌های نوساز (تا ۵ سال ساخت) نیز طی یک روند پلکانی از اوایل سال گذشته  تاکنون شدت گرفته است به‌طور میانگین حدود ۵۲ درصد از کل معاملات ماهانه مسکن در اوایل دوره پیش‌رونق در گروه سنی نوساز تا ۵ سال ساخت انجام می‌شد. این در حالی است که سهم نوسازها با شروع نوسان افزایشی قیمت آنها در بازار مسکن به تدریج کاهش یافت و در نیمه سال ۹۶ که بازار در آخرین ماه‌های پیش‌رونق قرار  داشت، ۴۷ درصد کاهش پیدا کرد. http://www.melkpardaz.com

درباره ی اپراتور٢

همچنین ببینید

فروش آپارتمان مسکونی

سازماندهی بازار مسکن

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نحوه سیاست گذاری صحیح در بازار مسکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *