خانه / اخبار آژانسهاي املاك / بازگشت یا عدم بازگشت رکود به بازار مسکن
فروش آپارتمان مسکونی
خرید آپارتمان مسکونی

بازگشت یا عدم بازگشت رکود به بازار مسکن

آمار خرید و فروش در بازار مسکن در فروردین ماه ۱۳۹۷ حاکی از آن است بعد از دو سال که شرایط پیش‌رونق مسکن فراهم شده بود، مجددا معاملات به سطح سال ۱۳۹۴ رسیده است.

فروردین ۱۳۹۳ تعداد ۷۲۲۱ مورد خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده بود. فروردین ماه ۱۳۹۴ معاملات شهر تهران به ۴۹۱۵ مورد رسید که ۳۱.۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافت.

در فروردین ۱۳۹۵ اما این نزول قطع شد که تعداد خرید و فروش ۵۹۱۸ مورد بود و شاهد افزایش ۲۰.۴ درصدی معاملات نسبت به سال ۱۳۹۴ بودیم. در فروردین ۱۳۹۶ نیز با این‌که تا حدودی از سرعت  سقوط خرید و فروش کاسته شده بود و ۵۳۸۴ مورد معامله انجام شد، کاهش ۸.۵ درصدی خرید و فروش نسبت به سال ۱۳۹۵ به ثبت رسید. فروردین ۱۳۹۷ نیز ۵۰۴۶ مورد خرید و فروش مسکن انجام شد که حاکی از افت ۶.۳ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل بود.

بخش مسکن با پارادوکس‌هایی مواجه شده است؛ از یک طرف قیمتها رشد کرده و از طرف دیگر توان تقاضای مصرفی به قیمتها نمی رسد. از یک سو با توجه به بازدهی پایین این بخش، ساخت و ساز در رکود قرار دارد و از سوی دیگر با توجه به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار ازدواج سالیانه، تقاضای مطلق روز به روز انباشته می شود؛ تقاضای مطلقی که توان خرید ندارد و به اجبار به سمت بازار اجاره بها حرکت می کند. لذا پیش بینی می شود در سال جاری با توجه به افزایش قیمت ارز، نرخ رشد اجاره بها نسبت به سال قبل افزایش پیدا کند. این در حالی است که بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۴۹۰ هزار واحد مسکونی در تهران و ۲.۶ میلیون واحد مسکونی در کل کشور خالی مانده و این در حالی است که خبری از وضع مالیات بر خانه‌های خالی نیست. http://www.melkpardaz.com

درباره ی اپراتور٢

همچنین ببینید

فروش آپارتمان مسکونی

سازماندهی بازار مسکن

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نحوه سیاست گذاری صحیح در بازار مسکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *