خانه / اخبار آژانسهاي املاك / اوراق تسهیلات خرید مسکن بواسطه بانک ملی
فروش آپارتمان مسکونی
خرید آپارتمان مسکونی

اوراق تسهیلات خرید مسکن بواسطه بانک ملی

دومین راه عرضه اوراق تسهیلات خرید مسکن، مقابل متقاضیان گشوده شد. متقاضیان وام بدون سپرده مسکن که تاکنون تنها به اوراق بانک مسکن با نماد تسه دسترسی داشتند، حالا با عرضه اوراق مسکن بانک ملی با نماد تملی در بازار سرمایه، حق انتخاب پیدا می‌کنند.

تفاوت اوراق تسهیلات دو بانک ملی و مسکن:

۱- اولین و مهم‌ترین تفاوت در سقف وام است. ۲- تفاوت دوم به مدت بازپرداخت وام بازمی‌گردد. ۳- سومین تفاوت در میزان اوراق تعلق گرفته به حساب‌های ممتاز بانک مسکن در مقایسه با حساب‌های طرح مسکن بانک ملی است.  ۴- تفاوت چهارم که برای خریداران مسکن بسیار مهم است، حذف سقف سنی در وام مسکن بانک ملی است. ۵- تفاوت پنجم دو نوع دسترسی به تسهیلات بانک مسکن نیز فقدان دو اهرم کنترل سفته‌بازی و تقاضای سرمایه‌ای در بازار اوراق بانک ملی است.

همانطور که گفته شد این دو نوع اوراق، ۵ تفاوت با یکدیگر دارند از جمله اینکه مبلغ وام ترکیبی از مسیر اول، بیشتر از دیگری است. با این حال، محدودیت عمر بنا برای آپارتمان‌های مشمول وام اوراق، در مسیر دوم حذف شده است. سقف وام‌ اوراق مسکن در مسیر دوم بر حسب طبقه‌بندی شهرها اعلام شد.

مهم‌ترین ویژگی اوراق جدید که از طرف بزرگ‌ترین بانک دولتی منتشر می‌شود، انحصارشکنی از بازار اوراق مسکن است که پیش از این تنها بانک عامل بخش مسکن در آن یکه‌تاز بود. این اقدام بانک ملی علاوه بر اینکه به شکل‌گیری رقابت میان دو بانک برای جذب سپرده‌گذاران بیشتر منجر می‌شود، به کاهش قیمت اوراق به دنبال بالا رفتن عرضه منجر خواهد شد و در نتیجه وام بدون سپرده خرید مسکن، ارزان‌تر از گذشته در اختیار خریداران مسکن قرار خواهد گرفت.

علائم اولیه رقابت میان دو بانک ملی و مسکن در بازار اوراق تسهیلات از هم‌اکنون در بازار نمود پیدا کرده است، چراکه پیامد این رقابت مثبت را می‌توان در حذف سقف سنی ملک برای دریافت تسهیلات از محل اوراقی که بانک ملی پرداخت می‌کند، مشاهده کرد. http://www.melkpardaz.com

درباره ی اپراتور٢

همچنین ببینید

فروش آپارتمان مسکونی

سازماندهی بازار مسکن

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نحوه سیاست گذاری صحیح در بازار مسکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *